ZESPÓŁ POMPUJĄCY OLAER

Zespół pompujący QPM OLAER OILTECH

Pompa gerotorowa QPM Olaer zwana także pompą o zazębieniu wewnętrznym bez wkładki sierpowej, znajduje się w asortymencie Grupy Olear już od wielu lat. Przez ten czas modyfikacjom ulegał aluminiowy korpus pompy wraz z węzłem mocowania z silnikiem elektrycznym, ale geometria i budowa stalowego gerotora nie uległa zmianie.

Pompa gerotorowa doskonale się sprawdza w układach chłodzenia i filtracji, smarowania, napełniania i opróżniania zbiorników olejowych. Pompy QPM napędzane silnikami dwuwałkowymi zastosowane są w chłodnicach bocznikowych LOC oraz wodnych chłodnicach obiegowych WEGO.

 

Prosta konstrukcja jaką charakteryzuje się pompa oleju QPM zapewnia stabilny wydatek bez pulsacji ciśnienia, cichość pracy i łatwość zasysania płynu co w połączeniu z niskim ciśnieniem nominalnym oraz bardzo długą żywotnością pozwala na jej zastosowanie w układach cyrkulacyjnych, przepompowujących lub filtrujących. Ważną cechą umożliwiającą jej zastosowanie w miejscach o ograniczonej wielkości jest także kompaktowa budowa pompy i jej lekkość.

Zespoły pompujące oparte na pompach gerotorowych z racji swoich parametrów technicznych, stosowane są tam, gdzie opory przepływu nie przekraczają 10 barów czyli w niskociśnieniowych układach pomocniczych takich jak filtracja bocznikowa, układy chłodzące, cyrkulacja lub przepompowywanie cieczy.

Użytkową cechą charakterystyczną pomp gerotorowych typu QPM jest bardzo mała wielkość pulsacji i wobec tego bardzo niski poziom hałasu. Pompy serii QPM mają małe wymiary, pozwalające instalować je na przenośnych instalacjach filtrujących bądź przepompowujących. Pompy mogą pracować z olejami mineralnymi, syntetycznymi oraz roślinnymi.

Zespół pompujący QPM składa się z z pompy gerotorowej QP oraz trójfazowego silnika elektrycznego. Korpus pompy gerotorowej wykonany jest z aluminium, natomiast gerotor ze stali nierdzewnej. W standardowej wersji pompy, wszystkie uszczelnienia pompy są nitrylowe.

Zespoły pompujące QPM oraz OHP mają wydatki 10, 20, 40, 60, 80, 100, 150, 190 l/min. W zależności o wielkości pompy, zastosowane silniki elektryczne mają moc od 0,75 kW do 7,5 kW. Zespoły pompujące mogą pracować w zakresie temperaturowym -20oC do + 50oC z cieczami o lepkości od 10 cST do 500 cSt.